Skaldowie, Rudi Schuberth & Big Silesian Band, No To Co, Kabaret ELITA

skaldowie-rudi-schuberth-big-silesian-band-no-to-co-kabaret-elita

SKALDOWIE – polska grupa rockowa, powstała w Krakowie w 1965 r. Uprawiane gatunki muzyczne to  klasyczny rock, rock progresywny, folklor góralski, rock’n roll, jazz, big-beat oraz muzyka pop. Założycielami grupy (występującymi do tej pory) byli: Andrzej  i Jacek Zielińscy, wraz z innymi muzykami (Z. Kaczmarski, J. Kaczmarski, F. Naglicki, J. „Kuba” Flasiński). Nazwa zespołu nawiązuje do postaci nadwornych poetów w historycznej kulturze skandynawskiej – skaldów. Na V KFPP w Opolu zespół otrzymał nagrodę za piosenkę „Uciekaj, uciekaj”. Potem rozwiązał się worek ze znanymi piosenkami - przebojami, które zdobywały wiele nagród i szeroką popularność, m.in.: „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Nie całuj mnie pierwsza”, „Cała jesteś w skowronkach”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Króliczek”, „Od wschodu do zachodu słońca”, „W żółtych promieniach liści” itd. Zespół wielokrotnie koncertował w USA,  RFN, Wielkiej Brytanii, w krajach Beneluksu i w krajach socjalistycznych.

RUDI  SCHUBERTH  -   piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, satyryk, prezenter telewizyjny i aktor. W 1977 r. w Gdańsku współtworzył Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat Wały Jagiellońskie, od 1979 r. współpracował z kabaretem TEY (doskonały występ podczas kultowego  Kabaretonu na KFPP w Opolu w 1981 r.), z orkiestrami Z. Górnego i A. Maliszewskiego. Był prowadzącym popularny telewizyjny program pt. Śpiewające fortepiany. Jest autorem i wykonawca piosenek, m.in. „Córka Rybaka”, „Monika-dziewczyna ratownika”, „Wars wita”, „Tylko Ciebie mi brak…” itd.  W 2017 r. Rudi Schuberth zaczął koncertować z  zespołem BIG SILESIAN BAND (główne nagrody  na festiwalach orkiestr rozrywkowych  Berlinie oraz Czeskiej kamienicy, nagrodzony w konkursie TVN „Mam talent”), wcześniej znany znanym jako  Siemianowicka Orkiestra Rozrywkowa J. Krzyka.

Grupa skifflowa NO TO CO – zespół wokalno-instrumentalny, łączący polski folklor z muzyka skifflową i bigbitem. Grupa została założona w łodzi w 1967 r. przez Piotra Janczerskiego, a od stycznia 1968 r. rozpoczęła występy estradowe na terenie całego kraju, koncertowała także we Francji, USA, Kanadzie, RFN, Wielkiej Brytanii i w krajach socjalistycznych. Zespół zdobywał główne nagrody m.in. na VI Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1968) – za piosenkę „Po ten kwiat czerwony”, na tym samym festiwalu, choć bez nagrody, furorę zrobił utwór „Te opolskie dziouchy”.  Zespół występował na festiwalu w Sopocie, na I Europejskim Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Rzymie, na Targach Muzycznych  „Midem” w Cannes (II miejsce, największy sukces polskiego zespołu w Europie), itd. Do grona znanych przebojów tej grupy  należą piosenki: „Gwiazdka z nieba”, „Alleluja”, „Kocham swoje miasto”, „Ballada o kataryniarzu”, „Nikifor”, „Inne kwiaty”,  „Ach Franka, Franka…”,”Franio lodziarz” , „Gdy chciałem być żołnierzem”, „Pożar w Kwaśniewicach” itd. ;

KABARET „ELITA”  - założony w 1969 r. przez studentów Politechniki Wrocławskiej: Jana Kaczmarka, Tadeusza Drozdę, Jerzego Skoczylasa i Romana Gerczka. W 1971 r. , piosenką „Kurna chata”, wygrał Giełdę Piosenki Studenckiej w Opolu, a potem zdobył główną nagrodę na KFPP w Opolu w 1971 roku . Od początku znany ze swoich piosenek („Kurna chata”, „Szable w dłoń”, „Do serca przytul psa”, „Czego się boisz głupia i wiele innych), od wczesnych lat 70-tych  współpracował z Programem III Polskiego Radia (m.in. znane „Studio 202”), a także z powodzeniem występował na terenie kraju i za granicą, bierze udział w w programach telewizyjnych i radiowych.

Partnerzy imprezy:

logotypy_skaldowie