Aktualności
< powrót do aktualności

11 Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 2013

21:30
11-festiwal-filmowy-opolskie-lamy-2013-3-9-10-2013-sala-kameralna-wstep-wolny
Archiwalne

11 FESTIWAL FILMOWY OPOLSKIE LAMY

 

03.10.2013 czwartek OTWARCIE FESTIWALU - wstęp wolny

21:30 Narodowe Centrum Polskie Piosenki

Mocny człowiek, reż. Henryk Szaro, Polska 1929, 78 min

Film niemy z muzyką na żywo – projekt Marcin Pukaluk

 

 

 

Marcin Pukaluk - Kompozytor, performer, producent muzyczny.

Zagrał blisko 100 seansów z muzyką na żywo w najlepszych kinach studyjnych Polski, m.in.: Muza (Poznań), Cytryna(Łódź), Kinoteka (Warszawa), Dolnośląskie Centrum Filmowe (Wrocław), Centrum Sztuki Współczesnej (Toruń), Chatka Żaka(Lublin), Forum(Białystok), Zamek Książąt Pomorski(Szczecin). Występowałem w ramach takich imprez filmowych, jak American Film Festival, Plus Camerimage, Sputnik nad Polską, Festiwal Polskich Filmów "Wisła" w Moskwie czy festiwal "Mute Nights" 2012 w Odessie.

www.marcinpukaluk.com

http://www.myspace.com/marcinpukaluk

 

06.10.2013 niedziela - wstęp wolny

16:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki

Kostka cukru, reż. Jacek Bławut, Polska 1986, 9 min

Tango, reż. Zbigniew Rybczyński, Polska 1980, 8 min

Tron we krwi, reż. Akira Kurosawa, Japonia 1957, 105 min

 

 

07. 10. 2013 poniedziałek - wstęp wolny

18:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki

Morrison śmiercisyn, reż. Paweł Passini, 

po projekcji spotkanie z gośćmi

 

 

08.10.2013 wtorek - wstęp wolny

20:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki

OKNO NA WSCHÓD, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś, Gruzja, Armenia, Rosja, Słowacja, itd., BLOK 120 min

Odbywający się w Białymstoku, na Podlasiu Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA jest imprezą otwartą i bez granic, szanującą odmienność oraz różnorodność tak charakterystyczną dla podlaskiej ziemi, miejscem spotkań twórców otwartych na ŚWIAT, LUDZI, posiadających poczucie HUMORU oraz ceniących NATURĘ i jej wytwory. Festiwal stara się być platformą wymiany nowoczesnych idei i myśli, która umożliwia kreatywne spotkania twórców z Wschodu i Zachodu. Przez 7 lat nasz Festiwal mocno ewoluował – z małej kameralnej imprezy w klubie FAMA do największej w północno-wschodniej Polsce imprezy filmowej – konkursy OKNO NA WSCHÓD oraz CAŁY TEN ŚWIAT prezentują najciekawsze filmy krótkometrażowe powstałe poza Polską. Dodatkowo, całkowity ogląd na krótkometrażowe kino zapewniają konkursy skierowane do twórców z Polski: AMATORZY, STUDENCI i NIEZALEŻNI.  GRAND PRIX FESTIWALU to 2000 €. „Zakochany w krótkim kinie” Festiwal specjalnymi nagrodami honoruje również najlepszą Animację, Dokument, Fabułę oraz dodatkowo autora Najlepszych Zdjęć. Skoro ŻUBROFFKA słynie z wyrobionej Publiczności, to specjalne miejsce na naszej liście nagród zajmuje NAGRODA DZIKIEGO ŻUBRA, czyli NAGRODA PUBLICZNOŚCI. Pokazy festiwalowe oraz wydarzenia towarzyszące, odbywają się w białostockim kinie FORUM i klubie FAMA oraz w zaprzyjaźnionych miejscach, takich jak np. Galeria Arsenał, Uniwersytet w Białymstoku, dworzec PKP, Liceum Plastyczne w Supraślu, ośrodki kultury w Czeremsze, Gródku, Sejnach, Suwałkach, Ełku… Festiwal ŻUBROFFKA to także świetna okazja do posłuchania na żywo doskonałej muzyki, dzięki Festiwalowi gościli w Białymstoku m.in.: THE BUG(uk), BLOCKHEAD (usa), THE SAINT BOX, GURZUF(by), JAHCOOZI(de), KIM NOWAK, PELUSSJE(ita), NOVAK 3D DISCO(uk), PSIO CREW, MASALA SOUNDSYSTEM, ŁAKI ŁAN, THE QEMISTS SOUNDSYSTEM(uk), KING CANNIBAL(uk), SPIĘTY, DJ FOOD(uk), ROB SWIFT(usa), GOLDEN PARAZYTH(lt), GIPSY PILL, PABLO PAVO & PRACZAS… Dlatego rezerwujcie czas - każdego roku początek grudnia należy do Festiwalu ŻUBROFFKA. 

Podczas opolskiego pokazu zaprezentujemy najciekawsze filmy prezentowane w ramach konkursu OKNO NA WSCHÓD (2012), czyli konkursu na najlepszy film  z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, Rosji, Słowacji itd. Nazwa konkursu nawiązuje do urokliwych podlaskich okien oraz wyjątkowego położenia naszego miasta pomiędzy Wschodem i Zachodem.

Plan pokazu:

Victory Day/Dzień Zwycięstwa reż. Igor Grinyakin, Russia/Rosja 2012, 20’ - Przechadzaliście się kiedyś po odświętnych ulicach stolicy Rosji? Moskiewskie słońce, czołgi i samoloty, miliony ludzi. Wszyscy was pozdrawiają. Bo Dzień Zwycięstwa to nie tylko święto państwowe, to radość całego kontynentu.
 
tWINs/Bliźnięta reż. Peter Budinský, Slovakia/Słowacja 2011, 5’39” - Historia bliźniąt syjamskich rywalizujących ze sobą na ringu bokserskim.
 
Sterile Zone/Strefa sterylna reż. Lauma Balode, Latvia/Łotwa 2012, 25’ - Kristaps chce zostać chirurgiem, ale mdleje na widok krwi. Matka udziela mu dosyć niekonwencjonalnej rady, jak uporać się z tym problemem.
 
O–Ring/O-Ring reż. Ondřej Hudeček, Czech Republic/Czechy 2011, 10’35” - Po potrąceniu samochodem mężczyzny na schowanej w śniegu wsi, młody aktor musi improwizować, by uniknąć kary.
 
Pariah/Parias reż. Anton Tayshikhin, Russia/Rosja 2011, 20’ - Białoruski buddysta Vladimir jedzie do Buriacji dowiedzieć się, ilu jest w Rosji praktykujących buddystów.
 
Breath/Oddech reż. Bán Attila, Romania/Rumunia 2011, 7’22” - Historia miłosna, nad jeziorem i ze zwrotem akcji.
 
White Square/Biały kwadrat reż. Ivan Pavljutskov, Estonia 2012, 17’23” - Zakhar bardzo chce bawić się w chowanego z innymi wiejskimi dziećmi. Sytuacja się zmienia, gdy poznaje tajemniczego Sashę…
 
Finale/Finał reż. Balazs Simonyi, Hungary/Węgry 2011, 8’ - Dwaj mężczyźni czekają w nocy na swój wielki moment…

22:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki

Zerova - KONCERT

  

DOKUMENTALANA ODSŁONA KINA – FINAŁ 

09.10.2013 – środa - wstęp wolny

17.00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki

 

Pałac, reż. Tomasz Wolski, Polska 2012, 83 min

Dziennik z podróży, reż. Piotr Stasik, Polska 2013, 53 min

Daleko od miasta, reż. Maciej Cuske, Polska 2011, 54 min

Miłość, reż. Filip Dzierżawski, Polska 2013, 92 min

Sztuka znikania, reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2013, 54 min

Po filmach spotkanie z reżyserami.

 

Pałac, reż. Tomasz Wolski, Polska 2012, 83 min

W 1955 roku ukończono budowę Pałacu Kultury i Nauki – daru narodu radzieckiego dla Polski. Niecałe 60 lat później dokumentalista Tomasz Wolski wkracza do Pałacu z kamerą i próbuje pokazać codzienność tej historycznej, przez wielu znienawidzonej budowli.

Głównymi bohaterami filmu Wolskiego są, oprócz samej przestrzeni tytułowego budynku, pracownicy szeregu instytucji znajdujących się na jego terenie. Od pani pracującej w windzie, po członków ochrony, którzy albo patrolują okolicę, albo spędzają czas przed przemysłowymi monitorami. Reżyser odkrywa najgłębsze zakamarki „daru Stalina”, jednocześnie śledząc przygotowania do występu rosyjskiego Chóru Aleksandrowa w Sali Kongresowej.

 

Tomasz Wolski – ur. w 1977 roku w Gdyni. Reżyser, scenarzysta, operator, dźwiękowiec, montażysta filmów dokumentalnych. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Reżyser filmów: Klinika (2006), Złotarybka (2008), Aktorzy (2009), Szczęściarze (2009), H2O (2010),Pomału (2010), Lekarze (2011) oraz Pałac (2012). Wielokrotnie nagradzany na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Los Angeles (Najlepszy Dokument Krótkometrażowy), na Punto de Vista w Hiszpanii (Jean Vigo Prize dla najlepszego reżysera), DocumentART w Niemczech (Grand Prix), Nowych Horyzontach (Wrocławska Nagroda Filmowa). Laureat Złotej Żaby na Camerimage oraz Canon Cinematography Award na Planete DOC+. 

 

Dziennik z podróży, reż. Piotr Stasik, Polska 2013, 53 min

Do Tadeusza Rolkego (82 lata) – nestora polskiej fotografii reportażowej zgłasza się 15-letni Michał zafascynowany fotografią. Powoli zaprzyjaźniają się. Rolke pomaga Michałowi kupić aparat, założyć ciemnię w domu, wymyśla mu pierwsze fotograficzne zadania. Latem wyjeżdżają na wspólną, miesięczną wyprawę fotograficzną. W podróż wyruszają starym kamperem z urządzoną w środku ciemnią. Bohaterowie jeżdżą przez Polskę w poszukiwaniu mitycznego świata z przeszłości. Czekają ich przygody, spotkania z ludźmi i wielogodzinne rozmowy… 

Piotr Stasik 

Urodzony w roku 1976. Absolwent Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy i Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych). Reżyser, operator, twórca filmów dokumentalnych oraz portretów reżyserów (Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland i Wojciecha Marczewskiego), ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2011 roku zrealizował cykl 21 filmów w ramach projektu "Muzykoteka" (na zelcenie Ministerstwa Kultury i Narodowego Instytutu Audiowizualny). W roku 2010 zrealizował cykl "Jak zrobić film" - koprodukcja TVP Kultura i PISF. Laureat Złotej Żaby za zdjęcia do filmu "Koniec lata" (Camerimage 2010), nagrody dla krótkiego metrażu na festiwalu goEast w Wiesbaden oraz nagrody na festiwalu Flahertiana w Permie (Rosja). W latach 2006-2011 wykładowca w Przedszkolu Filmowym Andrzeja Wajdy. 

 

Daleko od miasta, reż. Maciej Cuske, Polska 2011, 54 min 

Grupa chłopców spędza lato na wsi, z dala od zgiełku miasta. Nudzą się, rozmawiają o przyszłym dorosłym życiu – i kręcą film. Przypominają się wakacje z dzieciństwa, które trwały wiecznie i na wszystko był czas. Na spanie pod namiotem, długie nocne rozmowy o duchach– „które są po prostu taką inną rasą”, jak mówi jeden z bohaterów. Są o krok przed dorosłością – w punkcie, w którym można jeszcze na poważnie rozmawiać o trójkącie Bermudzkim.

Maciej Cuske

Urodzony w 1972 r w Bydgoszczy. Od wczesnych lat tworzy niezależne filmy na taśmie 8 i 16 mm.  W 2004 roku ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.Od tej pory realizuje filmy dokumentalne. Fascynuje go zwyczajne życie, szuka w nim niezwykłości, humoru i ciepła. W otaczającej rzeczywistości, nieważne czy gdzieś daleko czy za oknem swojego domu przygląda się ludziom, znajdując w ich życiu elementy kina.Od 2009 roku jest ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, prowadzi warsztaty filmowe dla dorosłych i młodzieży w całej Polsce, w swoim mieście współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową - miejsce dla młodych twórców - pasjonatów kina. Od 2012 roku prowadzi zajęcia z dokumentu w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz w Przedszkolu Filmowym Andrzeja Wajdy.

 

Miłość, reż. Filip Dzierżawski, Polska 2013, 92 min

Pięciu kumpli, którzy chcieli wstrząsnąć światem. Pięć wyrazistych osobowości, które szukały sposobu na wyrażenie siebie. Pięć muzycznych wizji, które często się kłóciły. Jeden zespół. To nie mogło się udać, gdyby nie "Miłość". "Miłość" to historia młodości, mierzenia się z przeciwnościami, wspólnych szaleństw, wielkich przyjaźni, konfliktów, rozczarowań, rywalizacji, pragnień i pomysłów na życie. Jeden z najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Zwycięzca tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego i laureat nagrody publiczności. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach, którzy postanowili wspólnie stworzyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję. Tymański, Możdżer, Trzaska, Olter, Sikała.

Filip Dzierżawski

Urodzony w roku 1978. Polski reżyser, scenarzysta. Absolwent Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz psychologii społecznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Twórca teledysków i spotów telewizyjnych. 

 

Sztuka znikania, reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2013, 54 min

Nieznana historia haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową.Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się inaczej - godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Odprawiali dziwne rytuały na wielkich stadionach. Deszcz padał tu głośniej, jak w kraju ogłuchłych ludzi, a zimą z nieba leciała zła, biała woda niegasząca pragnienia. Amon obserwując wydarzenia stanu wojennego przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w „Dziadach”, duchy przodków. Odprawia ceremonię vodou, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti.        

 

Bartek Konopka Urodzony w 1972 w Myślenicach – polski reżyser, filmoznawca, absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2010 roku nominowany do Oscara za krótkometrażowy film dokumentalny Królik po berlińsku. W październiku 2011 roku powołany do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Kino zaangażowane w rzeczywistość, niezwykłe kreacje życia społeczno - politycznego, prostota płynąca z historii opowiadanych ustami człowieka zastanego w jego codzienności. 

Sztuka tworzenia dokumentu stwarza specyficzną więź pomiędzy twórcą filmu, a jego bohaterami. 

W klasyczny bądź niekonwencjonalny sposób powstają w dokumencie obrazy obok których żaden widz nie przejdzie obojętnie. Dokument jest autorską próbą uchwycenia rzeczywistości, tej która nas zewsząd otacza. 

Dokumentalna Odsłona Kina (DOK) jest projektem, który w sposób bezpośredni pragnie zapoznać, zainteresować i zachwycić widza tą odsłoną kina, którą wyznacza film dokumentalny. 

W programie zaprezentowane zostaną filmy młodych twórców jak i tych bardziej doświadczonych. 

- Na trzy dwugodzinne bloki składają się filmy dokumentalne prezentowane i nagradzane na Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy w latach 2003 – 2012.

- Podczas projekcji odbywać się będą spotkania z młodymi reżyserami dokumentu: Paweł Jóźwiak – Rodan, Alex Casianov, Krzysztof Komander, Zofia Gorej. 

- DOK prezentuje również twórczość  znanych, polskich reżyserów takich jak: Jacek Bławut, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Jacob Dammas, Tomasz Wolski, Leszek Dawid, Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Piotr Stasik, Maciej Cuske, Filip Dzierżawski.  

Dokumentalna Odsłona Kina w roku 2013 obchodzi swą pierwszą edycję. Odsłania kino dokumentalne w 5 miastach Polski oraz 6 miastach powiatowych województwa opolskiego, promując i zapowiadając jednocześnie 11 edycję Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy (03 – 12.10.2013). 

 

Szczegóły programowe dotyczące całości projektu znajdują się na stronie www.opolskielamy.pl

Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję