Aktualności
< powrót do aktualności

Dom o zielonych progach, Shantażyści

20:00
dom-o-zielonych-progach-shantazysci-21-09-2013-amfiteatr-godz-2000
Archiwalne

 „Dom o Zielonych Progach” niektórzy wymieniają dziś jednym tchem z nazwami takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”. I coś w tym chyba jest...

Na pewno członkowie grupy, która za nazwę przyjęła tytuł pięknego wiersza Kazimierza Węgrzyna, wychowywali się na piosenkach swoich wielkich poprzedników i w jakiś sposób były one dla nich wzorem. Na pewno też, zajmując od parunastu lat ważne miejsce na muzyczno-poetyckiej scenie, są ich następcami i kontynuatorami, choć zdążyli wypracować swoją własną, niepowtarzalną drogę. Nie porywając się na ryzykowne porównania, można stwierdzić z całym przekonaniem, że piosenki „Domu” weszły do kanonu utworów, które można usłyszeć na szlaku, w schroniskach czy przy ognisku. Często nikt już nie pamięta autora czy wykonawcy, a Gór mi mało czy Zostanie tyle gór doczekały się wielu wersji. To chyba najlepszy dowód popularności i jakości piosenki, gdy „idzie w lud” i staje się jego własnością.
 
 
Ogromną zasługą „Domu” jest też współtworzenie projektu „W górach jest wszystko, co kocham...” - cyklu koncertów w ośrodkach akademickich całego kraju, od dziesięciu lat promujących wgórową piosenkę. No właśnie… powstał nawet nowy przymiotnik: wgórowa może być piosenka, koncert, wykonawca, nastrój. Nawet tiszerty bywają wgórowe.
Dziś „Dom o Zielonych Progach” to grupa dojrzałych muzyków, mających na koncie setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach. Zespół wydał trzy autorskie płyty, swoje piosenki nagrywał też na każdym z ośmiu już wydanych krążków z serii „W górach jest wszystko, co kocham...” Jedno się nie zmieniło: wciąż, jak przed kilkunastu laty, chodzą po górach, wciąż można ich spotkać na minikoncertach w schroniskach i bacówkach lub gdzieś przy ognisku. Miłość do gór słychać w każdej ich piosence. I choć każde z nich ma już swój własny dom, wciąż budują również ten wspólny - o zielonych progach.
 
„Shantażyści” to młody i dynamiczny zespół szantowy rodem z Lewina Brzeskiego. Rozpoczynający swoją działalność na harcerskich festiwalach, wkrótce rozpoczął podbój polskiej sceny szantowej i turystycznej. Wyjątkowa energia, szczególny klimat pieśni ludzi morza, zespół zgranych głosów wspomaganych podkładem instrumentalnym i niezwykła umiejętność wciągania publiczności do wspólnej zabawy rozgrzeją wszystkich uczestników koncertu.
 
Bilety:
- przedsprzedaż – 15 zł (dostępne pod tel. 513099962 lub adresem e-mail: sprzedaz@opolska.biz)
- w dniu koncertu – 20 zł (do nabycia przed rozpoczęciem koncertu)
 
 
 
Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję