Aktualności
< powrót do aktualności

Drugi Opolski Festiwal Gór

17:00
drugi-opolski-festiwal-gr-15-17-12-2013
Archiwalne

Klub Wysokogórski Opole, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 zapraszają na II Opolski Festiwal Gór, który odbędzie się w dniach 15 – 17 grudnia br. w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki (dawny MOK), przy ul. Piastowskiej 14A.W niedzielę, poniedziałek i wtorek przewidziane są pokazy filmów i slajdów zaproszonych gości – czołowych polskich himalaistów, alpinistów i wspinaczy sportowych oraz podróżników i wspinaczy z opolskiego środowiska górskiego, podczas których będzie można poznać świat „ludzi gór”, a także zabrać głos w dyskusjach zaplanowanych po prezentacjach. Ponadto w poniedziałek 16.12.2013 r. od godz. 9:00 do godz. 14:00 zapraszamy wszystkich chętnych na spróbowanie swoich sił na sztucznej ścianie wspinaczkowej znajdującej się w sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 11 (Chabry 65). Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa i miłego spędzania czasu z naszymi festiwalowymi propozycjami.

 

PROGRAM II OPOLSKIEGO FESTIWALU GÓR

 

15 grudnia 2013. r

 • 17.00 – UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU
 • 17.10 – RENATA WCISŁO, WOJCIECH GRZESIOK – prelekcja – „110 lat na jednej linie, czyli jak weszliśmy w pierwszy związek (alpinistyczny), i co było dalej”
 • 18.20 – wprowadzenie Renaty Wcisło do filmów: „Korona Podziemi”, „Windgällen” i „W błocie i na linach”
 • 18.30 – emisja filmu pt. „Korona Podziemi” w reż. Marcina Furtaka o zdobywaniu najgłębszych studni jaskiniowych świata przez członków Speleoklubu „Bobry” Żagań (10 min.)
 • 18.50 – emisja filmu pt. „Windgällen” w reż. Rafała Sieradzkiego. Film dotyczy wyprawy do Windgällen w Szwajcarii, w której udział wzięli członkowie Speleoklubu Warszawskiego  i Speleoklubu z Alzacji (10 min.)
 • 19.10 – emisja filmu pt. „W błocie i na linach” w reż. Rafała Sieradzkiego o Mistrzostwach Polski w Technikach Jaskiniowych, Wojcieszów (15 min.)
 • 19.30 – prezentacja WOJCIECHA GRZESIOKA pt. „Po czterykroć Kirgizja – czyli marzenie o własnej górze"
 • 21.00 – prezentacja MARCINA TOMASZEWSKIEGO pt. „Podróż w stylu”

 

16 grudnia 2013 r.

 • 18.00 – prelekcja IRENY HODOWANIEC pt. „Etiopia – to nie był sen”
 • 19.30 – prezentacja RENATY RUMAN-DZIDO pt. „Denali/McKinley (6196m) – ‘wycieczka’ w minus 35”
 • 21.00 – prezentacja ŁUKASZA DUDKA, JACKA MATUSZKA pt. „Alpejska trylogia - projekt”

 

17 grudnia 2013r.

 • 18.00 – prezentacja MARCINA „SZYMKA” SZYMAŃSKIEGO pt. „W drodze do Władcy Niebios - Chan Tengri KW Opole Expedition 2013”.
 • 19.30 – prelekcja MICHAŁA KASPROWICZA, DAWIDA SYSAKA i RAFAŁA „WALDORFA” ZAJĄCA pt „Najpiękniejszy szczyt Alaski”
 • 21.00 – ALEKSANDER LWOW – „Everest, K2, Broad Peak w zimie”

 

Podczas trwania festiwalu zapraszamy na wystawę:

 • „HIMALAJE, KARAKORUM. Obrazki i głosy z gór. Wystawa jubileuszowa Polskiego Związku Alpinizmu”. Autor: Bogdan Jankowski

Miejsce prezentacji wystawy:  Piwnica Artystyczna NCPP 

 

W 2013 r. mija 110 lat od powołania do życia Sekcji Turystycznej Towarzystwa Tatrzańskiego, uznawanej za pierwszą organizację alpinistyczną w Polsce. Z sekcji, po kilku zmianach nazw i statutów, wyłonił się Klub Wysokogórski, przekształcony w 1974 r., decyzją władz państwowych, w Polski Związek Alpinizmu. W r. 2014 przypada 40. rocznica utworzenia PZA. Z okazji tych rocznic zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej Bogdana Jankowskiego. Autor starał się pokazać na zdjęciach piękno gór wysokich, ale też cząstkę historii polskiego alpinizmu. Towarzyszące zdjęciom autentyczne nagrania dźwiękowe pozwalają  wczuć się w atmosferę wypraw, posłuchać odgłosów karawany, modłów buddyjskich mnichów, relacji ze szczytów, z wydarzeń wesołych i dramatycznych, głosów nieżyjących już ludzi gór…

 

RENATA WCISŁO – redaktor naczelna „Taternika” – najstarszego pisma górskiego w Polsce. Taternik jaskiniowy (Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego, Speleoklub „Bobry” Żagań), uczestnik wielu wypraw. Dziennikarz („Gazeta Krakowska”, „Gazeta Lubuska”, współpracownik wielu czasopism, redaktor klubowego pismo żagańskiego speleoklubu „Grotołajzji”). 

WOJCIECH GRZESIOK - alpinista, instruktor wspinaczki, podróżnik, ratownik WOPR-u. Współautor pierwszych wejść na przełęcze w Tien-Shan (2004, 2005 r.) i dziewiczy szczyt – Dżakszy (4818 m, 8.08.2007 r.). Autor i współautor dróg wspinaczkowych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zdobywca Fitz Roya (Droga Franco-Argentina, 25.01.2008 r. z Magdaleną Fiszer i Jackiem Kantyką – KW Gliwice). Nominowany do nagród „Kolosy 2007” i „Kolosy 2008” Członek KW Gliwice. Obecnie działa w Zarządzie PZA, w Zarządzie Fundacji im. Kukuczki, w Radzie Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”. Publikował w „Górach”, „Globtroterze”, współpracuje z „Taternikiem”. 

MARCIN TOMASZEWSKI i- pseud. Yeti. Polski wspinacz, alpinista, instruktor. Znany z przejść wielkościanowych zarówno w stylu Big Wall jak i alpejskim. Urodzony w 1975 r w Polsce. Wspina się od ponad 22 lat. Członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim. Od samego początku najbardziej inspirowały go wyzwania, wytyczanie nowych dróg w na najbardziej niedostępnych i pionowych ścianach świata. Pomimo, że kilka z nich udało mu się już pokonać to jednak z każdym rokiem czuje coraz większy niedosyt. Jego wspinanie to nie tylko góry, ale również propagowanie wspinaczki w Polsce poprzez szkolenia i sekcje wspinaczkowe, organizację zawodów i pokazów wspinaczki, prowadzenie audycji radiowych Od 1997 roku cyklicznie organizuje Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Fight Club, których jest pomysłodawcą. Od 2005 roku jest instruktorem wspinaczki sportowej. Otworzył własną szkołę wspinania w Szczecinie. W 2009 roku rozpoczął realizacje projektu 4 Żywioły www.4zywioly.net obejmujący wspinaczkę w czterech charakterystycznych rejonach górskich (Patagonia, Alaska, Ziemia Baffina, Wenezuela).

Harmonogram wypraw:

 • 2000 Grenlandia, Nalumasortoq, nowa droga
 • 2001 Pakistan Nangmah Walley, Denbor, nowa droga 
 • 2002 Baffin Island, Mount Thor, nowa droga
 • 2003 Alaska, Shadows Glacier, nowa droga
 • 2004 Indie, Garhwal, Meru Sharks finn
 • 2005 Yosemite, Salate Wall 27h non-stop
 • 2006 Patagonia, Cerro Torre Commpressor route
 • 2006 Norway, Trollvegen
 • 2006 Chiny, Qonglai Mountains, Seerdengpu
 • 2007 Norway, Innset Ice climbing.
 • 2007 Alaska, Throne, nowa droga 7a
 • 2007 Pakistan, Trango Tower, próba wejścia
 • 2009 Patagonia, Argentyna, Fitz Roy, próba solo
 • 2009 Alaska, Mt. Barril, III, 1200m solo, Mt. Johnson, escalator M5, Wi4 1200 solo
 • 2010 Wenezuela, Acopan Tepui, nowa droga
 • 2010 Chiny, Qonglai Mountains, Seerdengpu
 • 2012 Kanada, Ziemia Baffina, Polar Sun Spire, nowa droga
 • 2012 Argentyna, Patagonia, Cerro Torre, droga Ferrariego
 • 2013 Pakistan, Great Trango Tower,

IRENA HODOWANIEC – podróżniczka, uczestniczka wielu imprez off roadowych.

RENATA RUMAN-DZIDO – podróżniczka, wspinaczka, członkini KW Opole. Rejony eksploracji: Kaukaz, Andy, Alaska, Tienszan, Korsyka, a także Alpy i Tatry. Zdobywczyni m.in. Denali (6194 m n.p.m., 2012 r.),  

ŁUKASZ DUDEK – jako pierwszy Polak pokonał drogę o trudnościach 9a. Laureat nagrody środowiskowej „Jedynka” za najlepsze przejścia wspinaczkowe sezonu 2010. Autor linii pretendujących do najtrudniejszych w kraju, zarówno z liną, jak i boulderowych: Made in Poland VI.8, Ali baba 8B+ Fb. Wielokrotny reprezentant kraju w zawodach Pucharu Świata.

JACEK MATUSZEK – wicemistrz Polski w Boulderingu 2007. Instruktor wspinaczki sportowej. Na co dzień filmowiec i fotograf („Góry”, „Magazyn Górski”). Najlepsze osiągnięcia wspinaczkowe: Pata negra 8c RP, Fumar Perjudica VI.7 RP, Coloseum 8a OS. Autor filmu Sprawa Humoru 9a – nagroda publiczności na KFG.

MARCIN „SZYMEK” SZYMAŃSKI – alpinista i podróżnik (Mont Blanc, Grossglockner, Elbrus, Damevend, Tochal i Sabalan, wspinaczka w Ladakhu, Stok Kangri, samotny trekking poza sezonem w dolinie Khumbu i trasą pierwszych wypraw w najwyższe partie Himalajów. Pomysłodawca i współorganizator wyprawy KW Opole „Chan Tengri Expedition 2013”.

DAWID SYSAK – wspinacz, podróżnik (Tatry, Alpy, Alaska).

RAFAŁ „WALDORF” ZAJĄC – wspinacz, podróżnik, organizator i uczestnik wypraw turystycznych i rowerowych oraz wyjazdów w odległe wspinaczkowe rejony, m.in. na Alaskę. 

MICHAŁ KASPROWICZ – instruktor wspinania sportowego AWF, wspina się od 15 lat. Z zamiłowania podróżnik i fotograf.

ALEKSANDER LWOW – wspinacz (przejście drogi Drosta na Kazalnicy Mięguszowieckiej, pierwsze polskie przejścia: Czarnego Filara na zach. ścianie Łomnicy, środkowej turni na Kołowym Szczycie, trzecie przejście Superdirettissimy Kazalnicy Mięguszowieckiej,  pierwsze przejście zimowe tej drogi – wraz z Marianem Piekutowskim, „odhaczenie” fragmentów kilku dróg. W 1974 r.  i następnym – mistrz Polski we wspinaczce na czas oraz uczestnik międzynarodowych zawodów wspinaczkowych w ZSRR, Czechosłowacji, Bułgarii i na Węgrzech. Najlepszy zawodnik zagraniczny na zawodach w Picundzie (ZSRR) w 1975 r. Uczestnik wielu wypraw (latem i zimą) w Alpach, Norwegii, Pamirze,  Hindukuszu Afgańskim, Kaukazie. Autor pierwszego przejścia (wraz z Krzysztofem Wielickim i Jerzym Pietkiewiczem) nową drogą lewego filara (3000 m wysokości) szczytu Kohe Szachaur (7116 m) w Afganistanie. Zdobywca Piku Rewolucji (6954 m) w Pamirze (wraz z Januszem Skorkiem, Ludwikiem Wilczyńskim i Januszem Mączką). Uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe: trzykrotnie na Mount Everest, która w sezonie 1979/80 zdobyła po raz pierwszy w zimie najwyższy szczyt świata Mount Everest (8848 m), dwukrotnie (w tym raz zimą) na szczyt K2 (8611 m), dwukrotnie na  Dhaulagiri (8167 m), zimą na Yalung Kang (8505 m), zimą na Broad Peak (8047 m). Zdobył cztery ośmiotysięczniki: Manaslu 8163 m (z Krzysztofem Wielickim, nową drogą), Lhotse 8516 m (z Tadeuszem Karolczakiem, w stylu alpejskim), Cho Oyu (z Tadeuszem Karolczakiem, nową drogą w stylu alpejskim) i Gasherbrum II (z Piotrem Snopczyńskim i Lary Hall’em z USA). Wśród gór niższych ma na koncie, pierwsze polskie i jak dotąd najszybsze w historii (7,5 godz.) wejście na Pumori 7165 m. Organizator i kierownik międzynarodowej wyprawy na zachodnią grań Mount Everestu (Polish Jack Wolfskin Everest Expedition '91). Zdobywca m.in. takich gór, jak: Latok III, Rakaposhi, Diran, Aconcaguy, Khan Tengri i Mt McKinley. Łącznie 22 razy wchodził na szczyty przekraczające 6000 m w Hindukuszu, Pamirze, Himalajach, Karakorum, Andach i Tien Shan.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych tematyką górską. W programie między innymi konkursy z nagrodami, na które nasi sponsorzy ufundowali atrakcyjne nagrody. Patronat nad naszym Festiwalem objęli: Climb.pl, Brytan, Prezydent Miasta Opola, Drytooling.com.pl, wspinanie.pl oraz Taternik.

Sponsorami są: Leroy-Merlin, Camper, Solaris Center, Decathlon oraz Asgard.

 

Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję