Aktualności
< powrót do aktualności

Gentleman & The Evolution, support: Bakshish

19:00
gentleman-the-evolution-support-bakshish-01-09-2012-start-19-00-amfiteatr-bilety-35-pln
Archiwalne
Gentleman, a dokładnie Tilmann Otto, jeden z najbardziej popularnych muzyków reggae, urodził się 19 kwietnia 1974 roku w niemieckim mieście Osnabrück. Po raz pierwszy zetknął się z muzyką roots reggae kiedy miał 13 lat, a już jako 17-latek wyjechał na Karaiby. Tam też po raz pierwszy stanął przed mikrofonem. Przez następne lata Gentleman każdy wolny czas spędzał na Jamajce, dlatego – jak sam mówi – wyspa jest jego drugą ojczyzną. Rok 1993 to przełom w karierze młodego artysty. Soundsystem/Kollektiv znany też jako Silly Walks  Movement zaproponował Gentlemanowi wspólną trasę koncertową. Przez pięć lat muzycy odwiedzili Niemcy oraz kraje z nimi sąsiadujące. W czasie tych podróży artysta nawiązał wiele znajomości, a w 1998 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Four Music.
 
 
Na debiutancki album "Trodin On", który ukazał się w 1999 roku, artysta zaprosił do współpracy między innymi Jack’a Radics  czy Digital Diamond Crew, a sama płyta otrzymała świetne recenzje. Następnie przyszedł czas na album nagrany wraz z innymi muzykami występującymi na festiwalu FK  Allstars Tour. Dobre opinie o kolejnym wydawnictwie sprawiły, że sława Gentlemana rosła w zawrotnym tempie.
 
Sesja nagraniowa do albumu "Journey To Jah" odbyła się na Jamajce, a promujący ją singiel "Leave Us Alone" od razu stał się przebojem. Początek 2003 roku to pasmo kolejnych sukcesów; artysta dostał nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego dla najlepszego artysty HipHop/Soul/R'n'B/Reggae. W tym samym roku czytelnicy "Riddim Magazins" przyznali Gentlemenowi pierwsze miejsce w dwóch kategoriach: Niemiecki Artysta i Występ. Kolejna płyta zatytułowana "Confidence" wspięła się na szczyty notowań nie tylko w rodzimych Niemczech, ale i reszcie Europy. 
 

 
Następnie, po kilku latach przerwy, Gentleman powrócił z nowym materiałem zatytułowanym "Diverstity". Muzyk zaprosił tym razem do współpracy różnych artystów: wokalistkę soulową Cassandrę Steen, Tanyę Stephens czy weterana stylu dancehall Sugar’a Minott’a. Obok charakterystycznych dla twórczości Gentlemana dźwięków reggae i dancehall, na krążku znalazły się również kompozycje z pogranicza soul i R&B. Na singla promującego wydawnictwo wybrano regaeowo-soulowy numer "It's No Pretty". W 2011 r. ukazał się na rynku koncertowy album Gentlemana także w formie DVD, stanowiący zapis trasy promującej płytę ,,Diversity’’ oraz obszerny materiał z koncertu na festiwalu SummerJam.
 
 
 
 
 
 
 
Jako support, na scenie amfiteatru wystąpi legenda polskiego reggae, grupa Bakshish!
 
Minęło już dwanaście lat od momentu ukazania się ostatniej płyty Bakshishu zatytułowanej „B-3”, która szybko zyskała miano klasyki polskiego reggae. To jeden z fundamentalnych zespołów związanych z historią muzyki korzeni w naszym kraju. W tym roku celebrują swoją długą 30-letnią podroż. Jarexowi jednak nie w głowie by ją kończyć. 11 sierpnia w Ostródzie odbędzie się premierowy koncert długo oczekiwanego nowego albumu " 4 I-ver", a koncert w Opolu będzie jednym z pierwszych promujących nowa płytę.
 
 
Bakshish to jeden z pierwszych i najważniejszych polskich zespołów reggae. Powstali w Kluczborku w 1982 roku a ich znaczenie dla polskiej sceny reggae jest niepodważalne. Poprzez punk rock, ska i rock-steady szybko dotarli do reggae. W 1983 roku grupa znalazła się w pierwszej dziesiątce konkursu festiwalu w Jarocinie. Rok później wystąpili na tym pamiętnym festiwalu w charakterze gwiazdy. Po 10 latach istnienia w 1992 roku w studio Złota Skała zrealizowali swój pierwszy album "One Love”, który sprzedał się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. W 1994 roku przy wsparciu producenta Felixa Woltera nagrali album "Eye". Choroba wokalisty Jarexa ograniczyła poważnie aktywność grupy . W 1996 roku w domowym zaciszu Jarex stworzył pierwszy w Polsce projekt techno-dubowy Tabu Duby, który doczekał się już trzech wydawnictw. Ostatnią jak do tej pory płytą wydaną przez Bakshish jest album „B-3" (2000). W 2007 roku podczas Ostróda Reggae Festiwal Bakshish w towarzystwie wielu gości zagrał pamiętny koncert z okazji 25-lecia istnienia. Przez lata przez Bakshish (kiedyś Bakszysz) przewinęły się dziesiątki muzyków, z których wielu obecnie stanowi absolutny top polskiej sceny muzycznej. W 2010 powrócili do koncertowania, udowadniając świetną formę na wielu festiwalach oraz podczas koncertów klubowych w całej Polsce i w Wielkiej Brytanii. „Przez te 12 lat byliśmy świadkami wielu zdarzeń, przemian na świecie, co również miało odzwierciedlenie, przełożenie na zespół” – mówi Jarek „Jarex” Kowalczyk. Trzon zespołu stanowią Jarek „Jarex” Kowalczyk, Mariusz „Mario Tolo” Litner oraz Monika Biczysko. Bakshish w zmienionym składzie rozpoczął regularne próby i koncerty. Szybko rozpoczęła się praca nad nowymi utworami i nową płytą…
„4 I-ver” to czwarty oficjalny i autorski album zespołu, tak bardzo wyczekiwany przez fanów i środowisko muzyczne. To nowa płyta na nowe czasy. Znajdują się na niej kompozycje utrzymane w klimacie dub-reggae-soul-jazz. Zespól posuwa się do odważnych eksperymentów muzycznych. Nagrany w studio "M" PR Radia Opole album został ukończony w domowym studio Radka Wociala, który wraz z Jarexem i Krzysztofem Niedźwieckim stał się współproducentem albumu. Do finalnego mixu i masteringu zaangażowano ekipę warszawskiego studia AS One.
 
Imprezę poprowadzi, dając przy okazji mały występ, 27 Pablo.
 
27Pablo to jeden z pionierów ostrego dancehallu na tej szerokości geograficznej, na scenie pojawił się w 1998. Jako pierwszy selektor w Polsce stosował juggling na oryginalnych, jamajskich riddimach, by w 2004 r. stać się jedną z największych gwiazd polskiej sceny sound systemowej. Niedługo później przeprowadził się do Portugalii, gdzie razem z Francuzem Lexo, stworzył projekt ,,Yes Mi Selecta”, promujący międzynarodową scenę dancehall. 27Pablo jest zwycięzcą wielu pojedynków dj-skich min. pierwszego Anti-Babilon Clash 2001 w Słupsku oraz ogólnopolskiego Sound Clash 2009 w Poznaniu. Od kilku lat wspólnie z Jr.Stressem oraz Drivah, realizuje projekt ,,Dancehall Masak-RAH” który początkowo jako cykl imprez w stołecznym klubie Mandala, stopniowo stał się audycją radiową pod tym samym tytułem oraz jednocześnie tubą propagandową dla nowoczesnej muzyki jamajskiej. 27Pablo, mimo upływu prawie 15 lat działalności scenicznej jest wciąż aktywny, dzięki czemu zyskał miano środowiskowej ikony oraz osoby opiniotwórczej. Artysta w umiejętny sposób łączy rozrywkę z edukacją, pomaga mu w tym wrodzony talent do kontaktu z publicznością, który będziemy mogli podziwiać min. w Opolu, gdzie wcieli się w rolę człowieka orkiestry, czyli prowadzącego i wspierającego muzycznie zespoły, które wystąpią w Amfiteatrze Tysiąclecia.
 
Dodatkowo, wszystkie informacje można znaleźć na stworzonej specjalnie na tę okazję stronie www.gentleman.ncpp.pl! Zapraszamy!
 
Bilety do nabycia w kasie NCPP, Kiosku Kulturalnym, PTTK Opole

 AKREDYTACJA PRASOWA

PDF / DOC

Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję