Aktualności
< powrót do aktualności

Grażyna Łobaszewska & Ajagore

20:00
grazyna-lobaszewska-ajagore
Archiwalne

Cover FB

Grażyna Łobaszewska - kompozytorka i autorka wielu śpiewanych przez siebie utworów jest rodowitą gdańszczanką i właśnie w tym mieście stawiała swe pierwsze muzyczne kroki. Tutaj ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a w latach 1970-72 była słuchaczką Studia Piosenki PR i TV prowadzonego przez Renatę Gleinert. Po raz pierwszy muzyczny świat usłyszał o Grażynie w 1971 r. na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Rok później artystka przeniosła się do Poznania, który na kilka lat stał się jej drugim domem. Od tego momentu kariera wokalistki potoczyła się błyskawicznie. Nie mogło być inaczej, bo jak mówi Krzysztof Ścierański, basista i kompozytor, Grażyna to „najczarniejsza z białych kobiet”. Krytycy zaś bez wahania porównują wokalistkę z Arethą Franklin czy Billie Holiday.

Publiczność zachwycają nie tylko wykonania piosenek napisanych specjalnie dla Grażyny przez najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej, ale także jej własne interpretacje standardów jazzowych, gospel oraz niezwykle osobiste wersje kolęd i pastorałek z całego świata. Pierwsze lata kariery to niezwykle trudna, ale i pozwalająca na zdobycie doświadczenia praca w chórkach gwiazd polskiej sceny - Haliny Frąckowiak, Wojciecha Skowrońskiego i Elżbiety Wojnowskiej. W 1975 r. wokalistka zaczęła współpracę z grupą S-26 Andrzeja Ellmana. Potem związała się z zespołem Egro Band. Wraz z nim koncertowała w kraju oraz w NRD, RFN, Czechosłowacji i na Węgrzech. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974 r., by potem pojawiać się na deskach opolskiego amfiteatru wielokrotnie. W 1976 r. zdobyła tam nagrodę dziennikarzy za „Nocny spacer”, w 1978 r. - III nagrodę za „Zwierciadło czasu”, a w 1991 r. - I nagrodę za „Wszystko co złe omija mnie”.

W latach 1978-1983 była wokalistką zespołu Crash. Wystąpiła z nim w koncertach głównych międzynarodowym festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977-1978 i w 1981. W latach 1983-1989 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Z Crashem i Cancerem dokonała nagrań radiowych i telewizyjnych. Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m. in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim oraz Ryszardem Sygitowiczem. Od 1997 r. współpracuje z Triem Jarosława Śmietany, z którym wystąpiła na wielu festiwalach, m.in. w Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, a nawet Kuwejcie. W 2005 r. ukazała się płyta będąca owocem współpracy Grażyny Łobaszewskiej z autorem tekstów Krzysztofem Loganem Tomaszewski, a także młodym, trójmiejskim jazzmanem Piotrem Manią. „Prowincja jest piękna”, bo taki tytuł nosi album, to zbiór przepięknych kompozycji będących spojrzeniem na otaczający nas świat, refleksji nad tym, co tak naprawdę w życiu ważne. Od 2008 r. regularnie towarzyszy Grażynie tczewska formacja Ajagore w składzie: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja). Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz najnowsze wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest”

 

Bilety:
65 zł. 

Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję