Aktualności
< powrót do aktualności

Kury

20:00
kury-02-10-2011-start-2000-bilety-17-pln-przedsprzedaz-22-pln-w-dniu-koncertu
Archiwalne

Kury powstały w kwietniu 1992 roku w Sopocie z inicjatywy Tymona Tymańskiego. Od paru lat Tymański poświęcił się grupie Miłość i jazzowi. Boom nowej gitarowej muzyki spowodował, że dawny lider kapeli nowofalowej Sni Sredstvom Za Uklanianie na nowo zainteresował się rockiem alternatywnym. Do Kur Tymański zaprosił swego przyjaciela z dzieciństwa, gitarzystę Piotra Pawlaka, który w owym czasie był filarem trójmiejskiej grupy Bielizna. Perkusistą grupy został Jacek Olter, który w latach 1991-2000 współpracował prawie ze wszystkimi składami Tymańskiego. Czwartym członkiem grupy została wokalistka Ania Lasocka.

Pierwszych nagrań demo Kury dokonały już w czerwcu 1992. Dopiero dwa lata później muzycy weszli do profesjonalnego studia, żeby zarejestrować materiał na pierwszą płytę pt. „Kablox – Niesłyna Histaria“. Do nagrania Kury zaprosiły gościa - klarnecistę Jerzego Mazzolla. Album ukazał się w 1995 roku nakładem krakowskiej firmy wydawnicznej Music Corner. Zawarta na krążku muzyka zdradzała spore fascynacje Frankiem Zappą, Fredem Frithem, King Krimson i jazzem. W 1996 roku Tymański napisał kilkanaście prześmiewczych piosenek, które miały znaleźć się na kultowej płycie „P.O.L.O.V.I.R.U.S.“ grupy Kury. Do współpracy nad aranżacją koncept-albumu (oprócz Piotra Pawlaka, który w owym czasie zaczął zdradzać talent producencki) Tymański zaprosił swego innego przyjaciela z czasów fascynacji nową falą i punk rockiem – sopockiego muzyka Olafa Deriglasoffa. Do nagrania płyty zaproszony został caly szereg gości – Leszek Możdżer, Jerzy Mazzoll, Radowan Jacuniak, Grzegorz Nawrocki, Jacek Siciarek i Larry Ugwu. Album, wydany w marcu 1998 roku przez debiutującą firmę Biodro Records (należącą m.in. do Tymańskiego), okazał się być strzałem w dziesiątkę, sprzedając się w ponad 30 tysiącach egzemplarzy i otrzymując szereg nagród. Do dziś uważany jest za jedną z najważniejszych płyt polskiej muzyki niezależnej. W 2001 samobójczą śmiercią zginął Jacek Olter. W połowie roku Tymański i Pawlak po raz ostatni weszli razem do studia, żeby nagrać wspólny album pod szyldem Kur (korzystając z zarejestrowanych wcześniej śladów z bębnami Oltera). Album, zatytułowany „100 Lat Undergroundu“, zawierał transową muzykę z rapowanymi, społeczno-politycznymi tekstami; na płycie gościnnie wystąpił angielski muzyk DJ Scissorkicks (Anthony Chapman). W 2003 trio, w którego składzie występowali Tymon Tymański, Piotr Pawlak i Kuba Staruszkiewicz ((ex-Pink Freud), zawiesiło działalność.

 

W lipcu 2011 Kury zostały zaproszone do udziału w koncercie w ramach katowickiego Off Festivalu. Okazja wspólnego występu stała się pretekstem do powrotu na trasę. Zespół ma w planach nagranie czwartej oficjalnej płyty – zapowiadanego od lat, koncertowego albumu pt. „Martwe Gitary“.

Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję