Aktualności
< powrót do aktualności

Letnia Scena NCPP: Pogodno

20:00
letnia-scena-ncpp-pogodno
Archiwalne

 

 

Pogodno Hajle Silesia to projekt stanowiący przedłużenie i wzbogacenie kwartetu Pogodno, który po wydaniu dwóch albumów („Pogodno”, „Sejtenik miuzik & romantik loff”) i jednego przeboju („Pani w obuwniczym”) spotkał przed laty Hrabiego Fochmanna, charyzmatycznego artystę z Tychów. Współpraca zespołu z Fochmannem przyniosła płytę „Hajle Silesia. Pogodno gra Fochmanna” (2002), będącą wynikiem zderzenia pomorskiej bryzy ze śląską cyną. Nie ma na niej rozróżnienia na formę i treść, teksty mają strukturę muzyczną i są reakcją współczesnego (czy też ówczesnego) człowieka na szum informacyjny, z którym musi sobie jakoś poradzić. I właśnie to pozwoliło Fochmannowi na zabawę estetyką i słowno-muzyczno kolaże, które tak spodobały się Pogodno, że postanowili wspólnymi siłami przearanżować jego piosenki na potrzeby regularnego zespołu. Sami muzycy zaś wykazali się dystansem i elastycznością, bo – aby wprowadzić dodatkowy powiew świeżości – pozamieniali się instrumentami. Efektem tego zderzenia, scalenia i współistnienia są m.in. takie szlagiery jak: „Orkiestra”, „Spierdalacz” czy „Narkotyki”.

We wzbogaconej formule grupa nagrała również krążek „Tequila” (2003) będący de facto radiowo-muzyczną adaptacją powieści Krzysztofa Vargi pod tym samym tytułem. Książka opowiada historię młodego zespołu rockowego z perspektywy lidera tegoż.

 

Kolejny album Pogodno nagrało jako septet – wraz z puzonistą Dariuszem Sprawką i wokalistką Anią Brachaczek. „Pielgrzymkę psów” (2005) – bo o niej mowa – wydawca reklamował następująco: „energetyczne, drapieżne utwory kojarzące się z dwoma pierwszymi albumami oraz abstrakcyjne teksty spod znaku krążka »Hajle Silesia«”. Jeśli dodamy do tego tradycyjnie nieokiełznaną wyobraźnię muzyków i nową liryczną twarz Budynia, a także śpiew Brachaczek, to możemy się domyślać, że był to całkiem udany materiał. Przyniósł on również kolejny przebój –  „Uśmiech się” z gościnnym udziałem Stanisława Soyki.

 

Nasza orkiestra, pokonując pod drodze różne zakręty, spotykała się w ostatnich latach sporadycznie. Jesienią 2013 r. zespół Pogodno – tym razem jako oktet – pod szyldem Hajle Silesia nagrał koncert dla TVP2 w ramach cyklu „Made In Polska”.

 

Po okresie hibernacji, w styczniu 2015 r. Pogodno ogłosiło swój powrót z składzie: Szymkiewicz/Macuk/Kozłowski/Pfeif. Czasami ten skład będzie przekształcał się w Pogodno Hajle Silesia zasilone znakomitymi gośćmi: Anią Brachaczek, Hrabią Fochmannem, Dariuszem Sprawką i Antonim Gralakiem. Wierzymy, że będzie miło – Wam i nam.

 

www.facebook.com/pogodno                            www.youtube.com/tvpogodno

Cover FB

Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję