Aktualności
< powrót do aktualności

Opera Śląska " Straszny Dwór"

18:00
opera-slaska-straszny-dwr-09-07-2011-godz-18-00-amfiteatr-bilety-15-pln-przedsprzedaz-20-pln-w-dniu-koncertu-bilety-do-nabycia-w-kasie-ncpp-oraz-kiosku-kulturalnym-info
Archiwalne

 

 AMFITEATR W OPOLU
serdecznie zaprasza
 na
spektakl opery Stanisława Moniuszki w plenerze
STRASZNY DWÓR
JEDYNY TAKI NIEPOWTARZALNY WIECZÓR !

Straszny Dwór należy do najczęściej wystawianych w Polsce oper. Cechuje się harmonią, wspaniałą konstrukcją grup scenicznych, subtelną a równocześnie bogatą instrumentalizacją, nowatorską melodycznością. Kompozytor pokazał kunszt budowy dzieła dramatycznego integrując tradycyjne polskie pieśni i tańce (mazurek, polonez, krakowiak).
Akcja opery dzieje się w pierwszej połowie XVIII wieku. Zbigniew i Stefan wracają do domu po skończonej służbie wojskowej. Poprzysięgają na zawsze pozostać „w bezżennym stanie” . Ale inne są zamiary ich ciotki, Pani Cześnikowej. Bracia postanawiają odwiedzić starego przyjaciela ojca – Miecznika, nie spodziewając się, że w jego dworze poznają dwie urodziwe panny Hannę i Jadwigę – córki Miecznika. Zaczynają się wahać. Tymczasem Cześnikowa, która chce ich wydać za inne niewiasty, wyrabia im złą markę u właściciela dworu, twierdząc że panicze to tchórze. Damazy, panny i Skołuba postanawiają przekonać się, czy szlachcice są faktycznie podszyci strachem. Skołuba opowiada Maciejowi historię Strasznego Dworu. Panicze nic sobie z tego nie robią, ale chcąc dotrzymać postanowienia (verbum nobile) decydują się wyjechać. Jednak podstęp arystokraty Damazego, także pretendenta do ożenku wychodzi na jaw, podobnie jak wzajemne zauroczenie młodych . Ku ogólnej radości i „pokrzepieniu serc” rzecz kończy nieoczekiwanie zabawnym wyjaśnieniem dlaczego „ten dwór strasznym się zowie”.
Dumka Jadwigi, aria z kurantem, aria Skułoby, chór prząśniczek oraz mazur z IV aktu to najsłynniejsze fragmenty tej na wskroś polskiej opery.
Opera Śląska słynie z realizacji przedstawień operowych i operetkowych poza siedzibą, za równo w kraju jak i za granicą. Ma ogromne doświadczenie w przygotowywaniu spektakli plenerowych, które wiążą się z tym, iż należy je dostosować każdorazowo do innych warunków. Tym razem w opolskim Amfiteatrze zobaczymy widowisko z dużym zespołem artystycznym (blisko 160 wykonawców) w reżyserii Wiesława Ochmana, scenografii Jana Polewki i choreografii Jarosława Świtały. Premiera tego spektaklu została przygotowana w 2010 r. z okazji 65.lecia Opery Śląskiej i cieszy się on ogromnym powodzeniem publiczności.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję