Aktualności
< powrót do aktualności

Opole Songwriters Festival 2020

20:00
opole-songwriters-festival-2020
Archiwalne

Program i najświeższe informacje można znaleźć na stronie festiwalu: www.opolesongwritersfestival.pl

Opole Songwriters Festival 2020 

35 lat po swoim spektakularnym debiucie na 22. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Anna Jurksztowicz ponownie wraca do Opola, by zaśpiewać kultowy utwór „Diamentowy Kolczyk”, który zapewnił jej nagrodę główną im. Karola Musioła. Podczas Opole Songwriters Festival 2020 artystka zaprezentuje repertuar z płyty „Dziękuję, nie tańczę”, stworzonej przez genialny tandem – Krzesimira Dębskiego (muzyka) oraz Jacka Cygana (tekst). Impreza odbędzie się 28 i 29 sierpnia w plenerowej, ale kameralnej oprawie (150 osób na publiczności). Koncert Anny Jurksztowicz będzie transmitowany online.

Może ten sezon festiwalowy nie należy jeszcze do straconych? Sytuacja sprzyja wydarzeniom organizowanym w kameralnych warunkach, a do takich od zawsze należy Opole Songwriters Festival. Tegoroczna, 9. edycja imprezy, po raz pierwszy odbędzie się w plenerze – na terenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Z myślą o bezpieczeństwie uczestników festiwalu organizatorzy zdecydowali się ograniczyć skalę przedsięwzięcia do 150 osób.

 - Długo się wstrzymywaliśmy, pilnie obserwowaliśmy sytuację, żałowaliśmy każdej kolejnej odwołanej imprezy, ale sytuacja zaczęła się zmieniać na naszą korzyść - mówi Roman Szczepanek, dyrektor artystyczny festiwalu. - Kameralna atmosfera wpisana jest w ideę festiwalu, co w obecnych warunkach staje się jego wielkim atutem. Niewielka skala przedsięwzięcia umożliwia nam organizację imprezy z zastosowaniem wszystkich rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. Spotkajmy się pod koniec sierpnia, pod sceną lub online – zaprasza organizator.

Część koncertów będzie transmitowana na żywo w internecie – w tym wyjątkowy występ Anny Jurksztowicz, która po 35 latach od pamiętnego debiutu na deskach opolskiego Amfiteatru, zaśpiewa w całości kultowy album „Dziękuję, nie tańczę”.

Anna Jurksztowicz śpiewa „Dziękuję, nie tańczę”

35 lat temu Anna Jurksztowicz wygrała 22. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu utworem „Diamentowy Kolczyk”. Odmieniła tym samym oblicze polskiego popu - chciałoby się dopisać, ale… historia potoczyła się zgoła inaczej. Nowatorska kompozycja Krzesimira Dębskiego wypełniona przewrotnym tekstem Jacka Cygana zyskała kultowy status, choć dziś właściwie nie istnieje na radiowych playlistach złotych przebojów. Wybitny album „Dziękuję, nie tańczę” mimo silnego umocowania w estetyce przełomu lat 80-tych i 90-tych oraz kontekście uchylającej się żelaznej kurtyny, to przede wszystkim wciąż zestaw świetnych piosenek. Niedościgniony wzór dla rodzimych twórców popu, po który jednak mało kto z nich sięga. Zagrajmy to jeszcze raz... w Opolu!

Czy Madonna nagrała kiedyś coś lepszego niż "Przenikam"? - Jakub Wencel

Dlaczego Opole Songwriters Festival to wyjątkowa impreza?

Opole Songwriters Festival stanowi świetną alternatywę dla dużych, plenerowych festiwali. Organizatorzy stawiają na bliski kontakt z artystą i muzykę, która tutaj liczy się najbardziej. To na Opole Songwriters Festival w małej klubokawiarni debiutował Kortez, Warhaus i zjawiskowa Sylvie Kreusch dali niezapomniane show, a Neil Halstead ze Slowdive zagrał swoje najbardziej znane piosenki w kameralnej oprawie. W zeszłym roku pojawiała się możliwość spotkania z Courtney Barnett - znakomitą songwriterką, która w roli headlinera występowała największych festiwalach muzycznych w Europie (Primavera, Lollapalooza). Podczas Opole Songwriters Festival 2019 Australijka zagrała najmniejszy koncert na trasie – dla 500 szczęśliwców.

Co jeszcze w programie?

 SEAN NICHOLAS SAVAGE

 Wyjątkowo płodny szansonista rodem z Montrealu ma już status ikony songwritingu. Na inspiracje jego twórczością powołują się tacy artyści jak Grimes, Mac DeMarco, Doldrums, czy Shlomo. Sean Nicholas Savage przyjedzie do Opola z Berlina, gdzie mieszka już od kilku lat i tworzy kolejne słodko gorzkie ballady, którymi zapełnił dotąd aż 13 albumów. Na scenie jest nieposkromiony, szalony, ale przy tym niezwykle liryczny i poruszający. 

Człowiek, który napisze dwanaście piosenek zanim wstaniesz z łóżka. I zaśpiewa je głosem chorego kanarka.

ENCHANTED HUNTERS

Enchanted Hunters to duet znakomitych songwriterek Małgorzaty Penkalli i Magdaleny Gajdzicy. Po wydaniu debiutanckiej płyty - zjawiskowej „Peorii”, o charakterystycznej gęstej fakturze, nietypowych wokalnych harmoniach i pięknych melodiach - dziewczyny zaczęły grać koncerty w Polsce (np. festiwale OFF czy Open’er) i za granicą (Niemcy, Holandia, Islandia, Estonia, Ukraina). W 2015 r. zespół zarejestrował kilka utworów na specjalnej sesji KEXP. Albumem „Dwunasty dom” artystki przypieczętowały swój wysoki status w świecie alternatywnego popu, często odwołującego się do złotego brzmienia lat 80-tych.

Świat, w który Enchanted Hunters chcą nas wciągnąć, może porwać wielu, jeżeli tylko im na to pozwolimy. - Jakub Nowosielski

KOMETY

Pojawienie się Komet zawsze wzbudza duże emocje i zwiastuje niecodzienne przeżycia. Odporni na trendy od prawie 20 lat poruszają się po własnej orbicie chwytliwych melodii i poetycko niejednoznacznych tekstów Lesława, który należy do grona najwybitniejszych autorów swojego pokolenia. Udowadniają tym samym, że romantyczne indie spod znaku Morrisseya wciąż się nie zestarzało. Przekonacie się o tym pod koniec sierpnia!

Nikt o samotności w Polsce nie śpiewa dłużej od Lesława - Jacek Świąder

JUNGSTOTTER

Fabian Altstotter brzmi dużo poważniej niż wskazuje na to jego młodzieńcza aparycja. Nie jest też nikim nowym na niemieckiej scenie alternatywnej. Zanim rozpoczął karierę solową wydał dwie płyty z cenionym zespołem Sizaar. Pod pseudonimem Jungstötter, w zeszłym roku, zaprezentował jednak dużo mroczniejsze oblicze. Na pełnym melancholii albumie „LOVE IS” artysta ukazuje się w roli introwertycznego narratora snującego posępne, ale bardzo wciągające wizje.

Gdyby Nick Cave, David Sylvian i ANOHNI mogli mieć dziecko, byłby nim właśnie Jungstötter – komentarz znaleziony w internecie

KURKIEWICZ

Pomorski muzyk młodego pokolenia. Po udanych premierach poprzednich płyt, eksperymentalno - ambientowej „Aloha Park” oraz alternatywnej „Z Całej EPy”, nadszedł czas na najnowszy materiał, różniący się od jego dotychczasowych projektów. Kurkiewicz czerpie nieskończoną inspirację z największych tuz nowej fali takich jak Joy Division, The Cure czy Talking Heads, starając się jednocześnie uwspółcześnić ich przekaz.

Stare Kombi gra Ariela Pinka

CZAS:

28-29 sierpnia 2020

MIEJSCE:

teren Wojewódzkiej Biblioteki Publiczna w Opolu

wejście od ul. Niedziałkowskiego 7

 ORGANIZATORZY:

Stowarzyszenie Kulturalne Opole

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki

BILETY:

Bilety trafią do sprzedaży na początku sierpnia.

www.bilety.ncpp.opole.pl

AKREDYTACJE

Zgłoszenia przyjmujemy na skrzynkę opolesongwritersfestival@gmail.com (w tytule maila proszę wpisać nazwę redakcji oraz dopisek „akredytacje OSF 2020”).

PROGRAM

Kolejni artyści będą ogłaszani za pośrednictwem naszych kanałów social media:

Facebook: www.facebook.com/opolesongwritersfestival

Instagram: www.instagram.com/opolesongwritersfestival

 

Karnet 2-dniowy:
120 zł

Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję