Aktualności
< powrót do aktualności

Opole Songwriters Festival / Sobota

opole-songwriters-festival-sobota
Archiwalne

Francis Tuan (właśc. Fryderyk Nguyen) jest muzykiem o polsko-wietnamskich korzeniach. Pod pseudonimem działa od dwóch lat. W tym czasie poszukiwania niecodziennych brzmień doprowadziły go do nagrania ze swoim zespołem minialbumu 'Poems', który ukazał się w styczniu 2017 roku. Zawiera on muzyczne adaptacje wierszy anglojęzycznych poetów, takich jak E.E. Cummings czy William Blake. Dzięki dobremu przyjęciu płyty Francis Tuan wystąpił z koncertami w całej Polsce, w tym na festiwalach: Open'er Festival, Slot Art Festival, zdobył także nagrodę podczas Fama Festiwal. Pojawił się również w Programie Trzecim Polskiego Radia na zaproszenie Agnieszki Szydłowskiej, która prezentowała twórczość Francisa w swoich audycjach. Utwór „I Thank You God For Most This Amazing” został w Trójce piosenką dnia oraz pojawił się w notowaniu Listy Przebojów. Obecnie Francis Tuan razem z zespołem szykuje się do nagrania pełnego albumu, a latem 2018 roku wystąpił m.in. na Halfway Festival oraz na festiwalu Dwa Brzegi. Francis Tuan kieruje się zasadą, że pewnych rzeczy nie da się zagrać na komputerze. Dlatego też uprawia swoisty muzyczny recykling – korzystając ze współczesnej techniki loopowania, gra na zakurzonych instrumentach z lat 60. i 70. oraz wietnamskich etnicznych cudach, by za ich pomocą tworzyć zupełnie nową muzykę. Dzięki temu piosenki, które śpiewa, zawierają w sobie zarówno nutę nostalgii, jak i taneczny rytm, a retro brzmienia współegzystują w nich z elektroniką. W swoich utworach Francis Tuan poddaje refleksji zelektryfikowaną teraźniejszość i odnajduje w niej miejsce dla duszy. Razem z nim występują grają również Ajda Wyglądacz (gitara basowa, chórki) i Paweł Drygas (perkusja, sampler, chórki).

KRAKOW LOVES ADANA - Robert Heitmann i Deniz Cicek założyli duet Krakow Loves Adana w 2006 roku po spotkaniu w nocnym klubie. Dziś mogą pochwalić się stale rosnącą grupą oddanych fanów, dzięki czemu osobliwa wersja popu, którą tworzą dociera do coraz to bardziej odległych miejsc od ich rodzinnego Hamburga. Wydany w tym roku, czwarty album „Songs After The Blue” potwierdza, że są w znakomitej formie. Tego głosu i takich piosenek się nie zapomina!

SYLVIE KREUSCH (BE) - wokalistka i modelka, znana z występów w belgijskiej formacji Warhaus, jesienią tego roku wydaje swoją pierwszą autorską płytę zapowiadaną przez utwór "Seedy Tricks", którym zachwyciła się zarówno Jehnny Beth z grupy Savages, jak i magazyn Vogue Italia. Jej koncerty są spektaklami przepełnionymi adrenaliną, nieocenzurowaną seksualnością i elektryzującymi rytmami. To pop rodem z sennych koszmarów przełamany elementami jazzowej wrażliwości i voodoo. Coś wyjątkowego dla fanów Fever Ray.

Muzyka Wczasów jest jak niskobudżetowe wakacje - nieprzewidywalna. Raz uderzają zimną falą lub synth-popowym przebojem w stylu lat 80., innym razem nostalgiczną gitarową piosenką przywołującą wspomnienia z lat 90., nie stronią także od shoegazowych faktur. 11 maja 2018 ukazała się ich debiutancka płyta p.t. „Zawody”, która opowiada o zawodnikach codzienności, ich marzeniach, obawach, uczuciach, stosunku do pracy zawodowej, o ich zawodach życiowych i miłosnych, a także o zawodach sportowych, w których się nie wygrywa. Debiut Wczasów zdążył już podbić serca wielu słuchaczy i recenzentów, a przez niektórych odebrany został nawet jako manifest pokoleniowy. Radek Soćko, z portalu tegoslucham.pl pisze: "Tak dobrej kapeli łączącej zimne new romantic, ejtisowy elektro pop, disco i post-punk nie mieliśmy chyba od czasów Super Girl & Romantic Boys. [...] Szary uśmiech lat ’80 spotyka beztroskę ’90, by natknąć się na dystans twardo stąpającego po ziemi trzydziestolatka. Wciąż chcącego umieć marzyć… Wszystko to podane w formie tanecznych piosenek z alternatywnym zacięciem. "Zawody" Cię nie zawiodą."

Plan Dnia: 29.09

On Lemon Stage:
18:00 "Jak nie pisać piosenek?" - spotkanie autorskie
19:00 Francis Tuan
22:30 Wczasy

Sala kameralna:
20:00 KRAKÓW LOVES ADANA 
21:00 Sylvie Kreusch

Bilety:
30 zł (przedsprzedaż);  40 zł (w dniu koncertu).

Karnet 3 dniowy:
100 zł..

Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję