Ryszard Rynkowski

ryszard-rynkowski-14-07-2012-godz-20-00-bilety-25-pln

Niebawem na scenie opolskiego amfiteatru wystąpi Ryszard Rynkowski - piosenkarz, kompozytor, pianista. Studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego WSP w Olsztynie. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej. W 1973 roku przeniósł się do Warszawy. Pracował jako korepetytor z Operetką Warszawską i współpracował jako akompaniator z Teatrem na Targówku. Pierwsze piosenki skomponował dla potrzeb tej sceny. Pierwszą kompozycją utrwaloną na płycie jest piosenka "W tańcu zaczyna się miłość" (słowa: A. Kreczmar) w wykonaniu Waldemara Koconia. W latach 1977 - 1978 był pianistą grupy Gramine. Później występował z zespołem Victoria Singers, po odejściu Grzegorza Markowskiego, jako wokalista. Z formacji tej powstała, w 1979 roku, grupa VOX, z którą związany był do czerwca 1987 roku, jako wokalista i kompozytor. Napisał wówczas między innymi piosenkę "Masz w oczach nieba dwa", która zdobyła III nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE w 1979 roku oraz "Bananowy Song", nagrodzony brązową lirą na festiwalu w Bratysławie (Czechosłowacja) w 1980 roku.

Od 1987 roku występuje jako solista. W 1989 roku zostaje laureatem KFPP Opole za utwór "Wypijmy za blędy", w 1990 roku otrzymuje nagrodę dziennikarzy na festiwalu w Opolu. Jest laureatem I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole w 1990 roku, I nagrody w konkursie kompozytorskim zorganizowanym przez Hiszpański Czerwony Krzyż w 1991 roku, Grand Prix na festiwalu w Cesme (Turcja) w 1992 roku za wykonanie własnej piosenki Szczęśliwej drogi, już czas, Grand Prix i I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE w 1994 roku za Mrok. W 2001 roku Ryszard Rynkowski odebrał na XXXVIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej  w Opolu Grand Prix za całokształt działalności artystycznej. Na festiwalu otrzymał również platynową płytę za album Dary losu oraz nagrodę dla najlepszego wokalisty w plebiscycie SUPERJEDYNKI. W  2002 roku Ryszard Rynkowski odebrał na XXXIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nagrodę dla najlepszego wokalisty w plebiscycie SUPERJEDYNKI.  W czerwcu 2002 roku Ryszard Rynkowski został honorowym obywatelem rodzinnego miasta Elbląga. 7 lipca 2002 roku Ryszard Rynkowski zagrał kolejny wspólny koncert z Joe Cockerem na stadionie Pogoni w Szczecinie. 18 listopada 2002 roku wydana została płyta z kolędami śpiewanymi przez Ryszarda Rynkowskiego. W maju 2003 roku, podczas czterdziestego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Ryszard Rynkowski odebrał platynową płytę za album "Intymnie". W tym samym czasie płyty "Złota Kolekcja - Inny nie będę" oraz "Dary losu" osiągnęły status PODWÓJNEJ PLATYNOWEJ PŁYTY. 27 listopada 2003 roku została wydana kolejna płyta Ryszarda Rynkowskiego „Ten typ tak ma”, która 10.12.2003 r. uzyskała status Złotej Płyty.

Fotografie i tekst: materiały zespołu.