Aktualności
< powrót do aktualności

Siesta na tarasie: Adrian Sherwood, support: JOINT VENTURE SOUND SYSTEM

18:00
siesta-na-tarasie-adrian-sherwood
Archiwalne

ADRIAN SHERWOOD

(Wielka Brytania)

Adrian Sherwood od ponad 30 lat jest kluczową postacią brytyjskiej sceny muzycznej. Jego kariera jest nierozerwalnie związana z historią reggae, ale bardziej osobisty i radykalny stosunek do dźwięku i jego produkcji czynią go postacią z zasługami wykraczającymi daleko poza jeden tylko styl. Adrian od lat występuje ze swoim dub show w klubach i na festiwalach na całym świecie. Wielokrotnie pojawiał się też w różnych konfiguracjach w Polsce.

 Już w wieku 17 lat założył wytwórnię Carib Gems. W 1980 roku powołał do życia On-U Sound Records. Prince Prince Far I do chwili swej tragicznej śmierci w 1983 roku był jego główną inspiracją i bliskim przyjacielem. Wyznaczając nowe standarty dubu, Adrian produkował potężną armię artystów reggae - New Age Steppers, Prince Far I, Singers & Players, Creation Rebel, Bima Shermana, Lee “Scratch” Perry’ego, African Head Charge, Dub Syndicate i wielu innych. W połowie lat 80-tych zaliczany już był do panteonu najbardziej wizjonerskich producentów i remixerów współczesnej muzyki rozrywkowej. Z jego usług korzystali tak różnorodni artyści jak Depeche Mode, Einsturzende Neubauten, Tackhead, Mark Stewart & Maffia, Simply Red, Ministry, Sinead O'Connor, Primal Scream, Air, Asian Dub Foundation czy Little Axe. On-U Sound pomagał zawsze przełamywać bariery pomiędzy reggae a niezależną brytyjską sceną punk czy new wave. Naturalna umiejętność mieszania ze smakiem i wyczuciem dźwięków z różnych kultur przyciągnęła uwagę samego Petera Gabriela, który w swojej wytwórni Real World wydał dwa solowe albumy Adriana Sherwooda.

Jego związki z naszym krajem są bardzo bliskie, a ich początki datują się na 1986 rok i festiwal „Reggae is King” w poznańskiej Arenie. Mixował m.in. Bakshish, Gedeon Jerubaal, Mamadou Dioufa z Kiniorem czy Twinkle Brothers z Trebuniami. W 2010 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi za całokształt swoich dokonań otrzymał nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem. Obserwacja jego szybkich rąk w akcji na mixerze jest doświadczeniem porównywalnym do bliskich spotkań trzeciego stopnia.

W 2012 roku wydał swój ostatni solowy album „Survival & Resistance”. Potem wyprodukował m.in. najnowszy album Asian Dub Foundation i podjął współpracę z młodą gwiazdą brytyjskiego dubstepu Pinchem, z którym występować razem (m.in. na kultowym Sonar Barcelona) oraz wydał dwa albumy.

On-U Sound wydaje obecnie reedycje kultowych nagrań z przeszłości wytwórni. Adrian Sherwood również nie próżnuje. W maju 2017 ukazała się płyta Coldcut & On-U Sound – „Outside The Echo Chamber”, będąca owocem jego współpracy z duetem Coldcut, twórcami kultowej wytwórni Ninja Tune. Na płycie wśród gości usłyszeć można takie nazwiska jak Roots Manuva, Junior Reid, Lee ‘Scratch’ Perry czy Ce’Cile.

JOINT VENTURE SOUND SYSTEM

(Polska)

Zaczynali ponad ćwierć wieku temu w Zgorzelcu i kładli podwaliny sceny sound systemowej w Polsce.  Zgodnie z hasłem „Szkoła tańca ciężkiego” ich sety okraszone są dubową dynamiką w iście punkowym stylu. DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I podbija scenę w uniformie księdza, a Activator kręci efektami jak nikt inny w tym kraju.

JVSS prezentuje głównie radykalne brzmienia muzyki reggae: electro dub, nowoczesną taneczną muzykę etniczną, rasta jungle & dubstep oraz spory ładunek solidnego reggae. Nie usłyszysz tu przesłodzonych melodii ani tekstów.

Activator to jeden z bardziej doświadczonych polskich specjalistów od dźwięku. Od lat jest stałym akustykiem i producentem Kapela Ze Wsi Warszawa. Pracował na koncertach i w studio z prawie wszystkimi wielkimi nazwami polskiej sceny reggae i nie tylko. Na wielu płytach można usłyszeć jego remixy, w tym m.in. wydawnictwa Adriana Sherwooda, Rootsmana czy Zion Train. W 2003 roku wytwórnia Home Appliance wydała jego kompilację Activator Mario Dziurex - „Remixy”, licencjonowaną następnie na rynek francuski. Prowadzone przez niego i Jarka „Smoka” Smaka Studio As One odpowiedzialne jest za mastering m.in. wydawnictw Zion Train czy Dubterror. W JVSS pełni funkcję dub mastera – wykorzystuje umiejętności posługiwania się efektami na żywo oraz dba o czyste i ekstremalne brzmienie całości sound systemu.

DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I to selektor muzyki, MC i sceniczny performer, zazwyczaj wypełniający swoje obowiązki w sutannie. Od ponad 9 lat w Programie 4 Polskiego Radia „Czwórka” prowadzi cotygodniową audycję „Strefa Dread” promującą reggae i nowoczesną muzykę etniczną. W ramach programu Joint Venture Sound System regularnie prezentował się na żywo na audiowizualnej antenie radia. Maken jest promotorem reggae i muzyki etnicznej, odpowiedzialnym za pierwsze polskie nagrania na Jamajce oraz wprowadzenie do Polski nowoczesnego dubu. Na co dzień zajęty przede wszystkim Ostróda Reggae Festival.

JVSS występowali z wieloma gośćmi, wśród których wymienić można Reggaeneratora z Vavamuffin, Ghetto Priesta z Asian Dub Foundation, Brother Culture czy Hornsmana Coyote’a. Współprodukowali pionierski na naszym rynku cykl kompilacji „Dub out of Poland” oraz kolekcję remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa „Wymixowanie”.

Na przestrzeni lat zagrali setki imprez w całym kraju i zagranicą (Francja, Wlk. Brytania, Czechy, Słowacja, Niemcy, Rosja) i przeżyli wiele ciekawych przygód.

Zrywa (Trap Door) - fan czarnych plyt. Swoją karierę DJską zaczął ponad dekadę temu. Początkowo jego sety opierały się wyłącznie o bassową muzykę z pogranicza dubstep i jungle, z czasem stały się jednak bardziej eklektyczne. W tej chwili jego konikiem jest UK Garage i House z sznytem lat 90tych. 1/2 duetu DJskiego Trap Door, działającego już od 5lat na scenie Opolskiej i nie tylko. Miał okazję grać u boku czołówki polskich DJów, jak również kilku zagranicznych artystów. Specjalnie na Siestę z Adrianem Sherwoodem przygotuje set pełny najciekawszych brzmień z UK.

Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję