Sputnik nad Opolem

sputnik-nad-opolem

banner

Zapraszamy na projekcję filmu „Lato” reż. Kirill Serebrennikov oraz, po filmie, na spotkanie autorskie z Konstantym Usenko, muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów piosenek i producentem.

Konstanty od początku lat 90. związany jest z szeroko pojętą sceną niezależną, jest członkiem zespołów Super Girl Romantic Boys i 19 Wiosen. Dziennikarz zajmujący się tematyką społeczno-kulturalną, współpracował m.in. z pismami „Lampa” i „Nowa Europa Wschodnia” oraz z portalem Dwutygodnik.com.

Od dzieciństwa zawieszony pomiędzy Polską a Rosją. Tłumacz, znawca rosyjskiej kultury alternatywnej. Laureat „Wdechy 2018” w kategorii „człowiek roku”. Autor książek Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu oraz Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji.

Na spotkaniu porozmawiamy z nim o gwiazdach radzieckiej sceny muzycznej przedstawionych w filmie „Lato”, takich jak nazywany „rosyjskim Grzegorzem Ciechowskim” Wiktor Coj i jego zespół KINO. Podyskutujemy także o najnowszej książce naszego Gościa i aktualnych nurtach w muzyce inspirującej młode pokolenie Rosjan.

„Lato” (ros. Leto) to najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych, Kirilla Serebrennikova. Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock.

Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols. Majk jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Majka. Losy tego trójkąta stanowią centrum „Lata”: czarno-białego (z nagłymi wybuchami kolorów) filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiryła Serebrennikowa zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Majka Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

„Lato” miało światową premierę w Konkursie Głównym zeszłorocznego MFF w Cannes. Reżyser nie mógł jednak w niej uczestniczyć – podczas realizacji filmu został zatrzymany przez rosyjskie władze i wyrokiem sądu podczas festiwalu przebywał w areszcie domowym. Mimo poważnych trudności film został ukończony, ale polityczny i szeroko relacjonowany w mediach proces przeciwko reżyserowi wstrząsnął całym światem.

---------------------------------------------

Z recenzji książki „Buszujący w barszczu”:
„Gdy Usenko pisze o muzyce, o Rosji, o przestrzeni poradzieckiej, to mogę tylko pić z zawiści wódkę za wódką, walić kreskę za kreską, kompulsywnie i łakomie czytać, co napisał, zachwycać się do łez i ryczeć ze wściekłości, że nie ja to napisałem” [Ziemowit Szczerek]

Myślą przewodnią 12. Sputnika była szeroko pojęta sztuka. Teatr, taniec, literatura, muzyka, malarstwo, rzeźba, sztuka cyrkowa, iluzja…to motywy, który towarzyszył podczas 12. edycji festiwalu. Jak można przedstawić je na dużym ekranie, będzie można przekonać się podczas festiwalowych seansów. W programie m.in. „Serce świata” w reżyserii Natalii Mieszczaninowej, „Dwoje” autorstwa Timofieja Żałnina oraz „Sieć” Aleksandra Strielanaja.

W programie repliki, która w marcu pojawi się w Opolu znajdą się najlepsze rosyjskie fabuły z Konkursu Głównego oraz Kalejdoskopu Nowego Kina, tytuły z bloku „Ale sztu(cz)ka!”, a także filmy familijne.
_______________________________________
Organizatorzy: Stowarzyszenie Opolskie Lamy / Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Opolskiego / Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód

Seanse odbędą się: w Kinie Meduza, Kinie Helios, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, Miejskiej Bibliotece Publicznej.

PROGRAM tu: klik

SPUTNIK 2019 Lato UsenkoSlider