Aktualności
< powrót do aktualności

Tydzień Filmu Niemieckiego Pokaz filmu"Oh boy&quot

19:00
tydzien-filmu-niemieckiego-21-10-2013-pokaz-filmuoh-boy-godz-1900-sala-kameralna-wstep-wolny
Archiwalne

Oh Boy

Niemcy, 2012; reżyseria: Jan Ole Gerster; scenariusz: Jan Ole Gerster; zdjęcia: Philipp  Kirsamer; obsada: Tom Schilling, Friederike Kempter, Marc Hosemann, Katharina Schüttler, Justus von Dohnányi; produkcja: Marcos Kantis, Alexander Wadouh; 85 min.

Dobiegający trzydziestki Niko przed dwoma laty rzucił studia prawnicze, co ukrywa przed ojcem łożącym na jego utrzymanie. Chłopak nie ma żadnych planów, ani żadnych ambicji, nic go specjalnie nie interesuje, żyje z dnia na dzień, rozmawiając z przygodnie poznanymi ludźmi, spotykając się ze znajomymi i poddając temu, co w danej chwili mu się przydarza. Szwendając się bez celu po Berlinie, Niko ciągle ma wrażenie, że ludzie, których napotyka, są jacyś dziwni i dopiero później przychodzi mu do głowy, że to chyba on różni się od pozostałych. Od ojca, który z sukcesem prowadzi biznes, od swojej dziewczyny, która próbuje w ich związek włożyć odrobinę czułości i bliskości, od sąsiada, który ciągle wspomina swoje nieudane małżeństwo, od spotkanej przypadkiem koleżanki z klasy, która za pomocą teatru tańca próbuje poradzić sobie z zaburzeniami związanymi z postrzeganiem własnego ciała. Niko wydaje się być całkowicie wyalienowany ze świata, w którym żyje, zwyczajne ludzkie problemy zdają się go nie dotyczyć. I nawet, kiedy wdaje się w bójkę w obronie zaczepianej na ulicy koleżanki, sprawia wrażenie, jakby nie wiedział, co czyni. Czarno-biały, ze świetną jazzową ścieżką dźwiękową, debiutancki film Jana Ole Gerstera to portret pokolenia, które znalazło się w martwym punkcie. Studia wyższe i niezliczona ilość odbytych praktyk nie gwarantują już nie tylko życiowego sukcesu, ale nawet zwykłego zatrudnienia pozwalającego na samodzielną egzystencję. Młodym ludziom wydaje się, że nie mają przed sobą żadnych perspektyw, więc zrezygnowani żyją życiem niebieskich ptaków na koszt rodziny lub społeczeństwa. O tym, że film wyczuł idealnie puls czasu świadczy jego entuzjastyczne przyjęcie zarówno przez widzów jak i niemiecką oraz międzynarodową krytykę, a także liczne nagrody, jakie zebrał na wielu festiwalach.

Pokazy festiwalowe: Karlowe Vary (2012), Monachium (2012), Oldenburg (2012), Zurych (2012), Sao Paulo (2012), AFI Fest L.A. (2012), Tallin (2012), IFF Bratysława (2012), plus Camerimage (2012), Marrakesz (2012), Rotterdam (2013), Guadalajara (2013), Stambuł (2013), Sofia (2013), Edynburg (2013), Sydney (2013) (konkurs), Szanghaj (2013), Giffoni (2013), Milwaukee (2013).

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda za najlepszy scenariusz, Monachium (2012), Nagroda dla najlepszego filmu i Nagroda Publiczności, Oldenburg (2012), Nagroda specjalna za reżyserię, Zurich (2012), Nagroda dla najlepszego reżysera i Nagroda Jury FIPRESCI, Bratysława (2012), Nagroda Red Hering i Nagroda Publiczności, Tallin (2012), Bawarska Nagroda Filmowa dla najlepszego aktora (Tom Schilling) i za najlepszy scenariusz (2012), Specjalna Nagroda Jury i Nagroda Publiczności, Angers (2013), Nagroda Grand Prix, Sofia (2013), Niemiecka Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu, za najlepszy scenariusz, dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, dla najlepszego reżysera, dla najlepszego aktora drugoplanowego i za najlepszy montaż, (2013). Jan Ole Gerster urodził się w 1978 roku w Hagen w Westfalii. Pracował w firmie produkującej filmy X Filme, m.in. jako asystent reżysera Wolfganga Beckera podczas pracy nad jego głośnym filmem Good Bye, Lenin!. Pod koniec roku 2003 Gerster rozpoczął studia na kierunku reżyseria i scenariusz na Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie. W czasie studiów zrealizował kilka filmów krótkometrażowych, w tym wspólnie z Wolfgangiem Beckerem film Krankes Haus, który stanowi część zbiorczej produkcji "Deutschland 09 - 13 kurze Filme zur Lage der Nation" (2009). W roku 2010 rozpoczął pracę nad swoim filmem dyplomowym, tragikomedią Oh Boy, który został wyróżniony 6 Niemieckimi Nagrodami Filmowymi „Lola”, w tym Złotą Lolą za najlepszy film. Gerster otrzymał nagrody za najlepszą reżyserię i scenariusz.

 
Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję