Aktualności
< powrót do aktualności

Wręczenie Honorowej Lamy: Marek Koterski

18:00
wreczenie-honorowej-lamy-marek-koterski
Archiwalne

18.00 - "Baby są jakieś inne" reż M.Koterski
20.00 - Gala wręczenia Honorowej Lamy Markowi Koterskiemu (po gali spotkanie z reżyserem)

 

Honorowa Lama - Od 2008 roku podczas Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy przyznawana jest nagroda Honorowej Lamy. To specjalne wyróżnienie dla ludzi świata filmu organizatorzy wręczają za szeroko rozumiany całokształt twórczości.

Statuetka trafia do rąk osób szczególnie zasłużonych dla polskiej kinematografii – aktorów, reżyserów, operatorów, dokumentalistów, scenarzystów. Do dziś Honorową Lamą zostali wyróżnieni Jerzy Stuhr, Marcel Łoziński, Piotr Dumała, Zbigniew Zamachowski, Jacek Bławut, Dorota Kędzierzawska, Kazimierz Karabasz, Witold Giersz, Maja Komorowska, Marian Dziędziel.

Każdego roku, publiczność festiwalu ma okazję uczestniczyć w uroczystej gali wręczenia Honorowej Lamy, obejrzeć wybrany film, który laureat nagrody współtworzył, a także wziąć udział w spotkaniu autorskim z wyróżnionym gościem.

Nagrodę Honorowej Lamy 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy otrzyma Marek Koterski

Urodzony 3.06.1942 roku w Krakowie reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, aktor, dramatopisarz, poeta i prozaik. Po wojnie z rodzicami zamieszkał we Wrocławiu. Na Uniwersytecie Wrocławskim ukończył filologię polską. Studiował tam również historię sztuki, ale jej nie ukończył. Przez rok studiował malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Marek Koterski rozpoczynał od filmów dokumentalnych i edukacyjnych, ale szerszej publiczności dał się poznać dzięki sztuce teatralnej „Dom wariatów”, w której zawarł bezpośrednie odniesienia do własnej biografii.
Filmowiec znany jest z tego, że reżyseruje jedynie własne scenariusze. W świecie kina zasłynął serią filmów, których bohaterem jest Adam Miauczyński cierpiący na nerwicę natręctw. Na tle perypetii głównego bohatera ukazano w nich obraz polskiego społeczeństwa na przełomie XX i XXI wieku.

Najsłynniejszy z filmów i kultowy już dla polskiego kina, to „Dzień świra” (znany wcześniej jako sztuka teatralna), z Markiem Kondratem w roli głównej. Film zdobył worek nagród, m.in. pięć Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także dwa Złote Orły przyznawane przez Polską Akademię Filmową.

Pokaz filmu: Baby są jakieś inne, reż. Marek Koterski, Polska 2011, 90 min.

Reżyser Marek Koterski, twórca filmów "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", powraca do zapalnego tematu relacji damsko-męskich. "Baby są jakieś inne" to najnowsza rozprawa arcymistrza słownego humoru ze stereotypowymi opiniami na temat ról kobiet i mężczyzn oraz chwytliwym, acz coraz bardziej mylnym przekonaniem, kto z nas jest z Wenus, a kto wziął się z Marsa. "To temat, który fruwa w przyrodzie, wypływa w książkach, gazetach, parlamentach, na uniwersytetach i nagli, by go złapać, podjąć. Poza politycznymi i ekologią - najważniejszy obecnie cywilny temat na świecie", tłumaczy reżyser.

Scenariusz "Bab…" jest debiutem wschodzącej gwiazdy polskiego scenopisarstwa - Adama Miauczyńskiego, którego nazwisko nie powinno być obce licznym fanom twórczości Koterskiego. Najnowsza komedia autora "Dnia świra" powstała w Studiu Filmowym "Kadr" (producent "Rewersu" nagrodzonego Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni w 2009 roku oraz "Sali samobójców").

Tak jak w przypadku poprzednich filmów Koterskiego, kinomani wybierający się na "Baby są jakieś inne" mogą spodziewać się dzieła pełnego pasji i namiętności, tyle że role zostaną tym razem odwrócone. Jak zaznacza Marek Koterski, bohaterowie jego komedii dokonują "obrony przez atak" "To odgryzanie się mężczyzn, wyraźnie słabszych i przegranych - zagonionych pod ścianę, w narożnik, do kąta. Gadają na baby krytycznie, sarkastycznie, agresywnie, oskarżająco, żarliwie".

Ta strona używa pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję